Úgy lefújták David Pressman buliját a főnökei, hogy szóhoz sem jut

A volt amerikai nagykövetnek Rogán Antal is üzent. A miniszter úgy fogalmazott, Pressman „nem egyenes ember. Politikai aktivista, aki szerepet játszik”.

A volt amerikai nagykövetnek alaposan beszólt Rogán Antal, a magyar miniszter ugyanis elsősorban miatta került fel ideiglenesen a szankciós listára.
Azzal, hogy Rogán Antalt a Trump-adminisztráció a minap levette a szankciós listáról, David Pressman volt amerikai budapesti vendégszereplése végleg csúfos kudarcot vallott, hiszen a magyar miniszter minden bizonnyal az ő javaslatára került a szégyenpadra Joe Biden távozása előtt pár nappal. Rogán egyébként vissza is szólt neki, azt mondta, a volt nagykövet nem egyenes ember. Politikai aktivista, aki szerepet játszik. Mást mond négyszemközt és mást a nyilvánosság előtt – fogalmazott.
Ezt is ajánljuk a témában
A volt amerikai nagykövetnek Rogán Antal is üzent. A miniszter úgy fogalmazott, Pressman „nem egyenes ember. Politikai aktivista, aki szerepet játszik”.
Az Egyesült Államok diplomatája az itt tartózkodása alatt – 2022 szeptemberétől 2025 januárjáig állomásozott Budapesten – számos olyan dolgot művelt, ami egyszerűen nem méltó egy nagykövethez, így nem meglepő, hogy a hivatali idején a rendszerváltás óta soha nem látott mélypontra jutottak az amerikai–magyar kapcsolatok.
Ezt is ajánljuk a témában
A Sorost kitüntető, megbukott amerikai adminisztráció még egy héttel Pressman távozása előtt is a magyar kormányt támadja.
Ezt is ajánljuk a témában
Miközben az ellenzék Pressman jelentéseit lóbálja feszt, Trumpék egy pillanat alatt leszedték Rogán Antalt a korrupciós szégyenlistáról. Kohán Mátyás írása.
David Pressman ahelyett, hogy elősegítette volna, hogy a két ország viszonya jó és kiegyensúlyozott legyen, elsősorban azzal töltötte az idejét, hogy vagy közvetlenül támadta a magyar kormányt, vagy olyan civil szervezeteket, politikusokat, újságírókat, influenszereket – sőt még bírókat is – fogadott, ellátta őket tanáccsal, némelyiküket pénzzel, amelyek és akik szemben állnak az Orbán-kabinettel.
Ezt is ajánljuk a témában
Colleen Bell korábbi amerikai nagykövet búcsúüzenetében azt emelte ki, a magyarok csodálatos emberek.
Pressman már a megbízólevele átadásakor demonstrálta másságát, férfi partnerével és két örökbe fogadott gyermekével jelent meg a Sándor-palotában. S munkaideje jelentős részében azzal volt elfoglalva, hogy segítse a hazai LMBTQ-szervezeteket, aktívan részt vett a Pride rendezvényein, az összes felvonulásán, és többször bírálta a magyar kormányt, mondván, a kabinet nem támogatja megfelelő módon ezeket a szervezeteket. 2023-ban ő nyitotta meg a Pride-hónapot, pikniket szervezett a zugligeti rezidenciáján, ahová több mint ezer vendéget hívott meg, itt is beszólt a kormánynak a gyermekvédelmi törvény miatt.
Ennél persze lényegesebb, hogy a ténykedésének a kárát leginkább a magyar állampolgárok látták.
A nagykövetség jelentette be 2023 augusztusában, hogy az USA jelentősen korlátozta Magyarország részvételét a vízummentességi programjában a 2011 és 2020 között kiadott útlevelekkel kapcsolatos biztonsági aggályok miatt. Ebben a programban részt vevő országok állampolgárai turisztikai vagy üzleti céllal 90 napra vízum nélkül utazhatnak az Egyesült Államokba, ehhez az elektronikus utazási engedélyezési rendszer (ESTA) dokumentumára van szükségük. 2023 augusztusától az ESTA-dokumentum kettő helyett csak egy évig érvényes, és egyszeri belépésre jogosít. Az állt az ügy hátterében, hogy az USA a kettős állampolgárságú magyarok adatait szerette volna megkapni, ezt azonban hazánk megtagadta.
Talán az egyik legdöbbenetesebb történet a 2023-as pészah ünnepséghez kötődik. Az amerikai nagykövet ugyanis meginvitálta a széderestre azt a Gyöngyösi Mártont – akkor a politikus a Jobbik-elnöke volt –, aki korábban a parlamentben ülő „zsidó származású emberek” összeírásáról beszélt, és korábban is számtalanszor tett antiszemita kijelentéseket, célzásokat.
Pressman azt állította, éppen azért hívták meg Gyöngyösit, mert korábban antiszemita volt.
Ezt az érvelést nem nagyon értékelték a hazai zsidó szervezetek, felháborodottan reagáltak az eseményre. Ezen a vacsorán egyébként részt vett Nagy Ervin színművész is, aki már akkor is komoly ellenzéki húrokat pengetett, ma pedig már Magyar Péter egyik leglelkesebb híve. De rajta kívül találkozott olyan művészekkel, megmondó emberekkel is Pressman, akik – finoman fogalmazva – szintén nem számítanak az Orbán-kormány híveinek, így Azahriah-val, Pottyondy Edinával, Osváth Zsolttal, WhisperTonnal vagy a pedofilbotrányba keveredett Lakatos Márkkal.
A nagykövet politikai elfogultságát jelzi az is, hogy
két ízben is támogatott több, magukat függetlennek nevező, de inkább ellenzékinek tartott sajtóterméket is.
Első körben 115 millió forint jutott olyan lapoknak, mint például a Magyar Hang, a Telex, a 444, az Átlátszó, a Debreciner, a Klubrádió, a Jelen hetilap, a Magyar Narancs, a Klubrádió, a Tilos Rádió, a Nyugat.hu és a Qubit is, majd milliókhoz jutott többek között az Élet és Irodalom, a Fókusz Stúdió, a Szegeder, valamint az Enyugat.
Ezt is ajánljuk a témában
A kedvezményezettek között van a Magyar Hang, a Telex, a 444, az Átlátszó, a Debreciner, a Klubrádió, a Jelen hetilap, a Magyar Narancs, a Klubrádió, a Tilos Rádió, a Nyugat.hu és a Qubit is.
Ezt is ajánljuk a témában
Több mint 30 millió forintnyi amerikai közpénz érkezik „a magyarországi országos és helyi független média támogatása, valamint a sajtószabadság védelme és erősítése” érdekében.
Az pedig a jogállamiságot leghangosabban követelők közül is sokakat megdöbbentett, hogy Pressman két ízben is találkozott a kormánykritikus Országos Bírói Tanács vezetőivel, hogy a szervezetnek az igazságszolgáltatási rendszerben betöltött szerepéről beszéljenek; ez ugyanis komoly támadásként volt felfogható a bírói függetlenséggel szemben. Az Országos Bírósági Hivatal is aggasztónak nevezte a találkozót, mondván, az indokoltsága és a jogszerűsége is vitatható. Egyébként az egyik bíró, Matusik Tamás a napokban is bekerült a hírekbe, ő engedte szabadon a csepeli droglabor két gyanúsítottját.
Ezt is ajánljuk a témában
A hatóságok milliárdos értékű droghálózatot számoltak fel, a bíróság mégis elengedte a gyanúsítottakat.
A magyar kormány külpolitikáját is rendszeresen kritizálta Pressman. A legfőbb problémája az volt, hogy hazánk nem hódolt be az amerikai, valamint a nyugat-európai elvárásoknak, nem szakította meg a kapcsolatát Oroszországgal. Bírálta Orbán Viktor miniszterelnök békemisszióját, szerinte az csupán performansz volt, továbbá azt is, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter több ízben találkozott orosz kollégájával, Szergej Lavrovval. A tavalyi moszkvai látogatása kapcsán úgy fogalmazott a nagykövet, hogy
a magyar miniszter nem a békét, csak a profitot hajszolva utazott el.
A távozását megelőző búcsúfogadásán kijelentette, hazánk Európa egyik legkorruptabb országa, ahol veszélyben van a jogállamiság. S még a hazájában is panaszkodott több sajtóorgánumnak. Azt mondta, Budapesten megpróbálták őt marginalizálni, lejáratókampányokat indítottak ellene, és még homoszexualitása miatt is meggyűlt itt a baja. Elismerte, számos módon próbálta ellensúlyozni a kormány propagandáját és problémaként említette meg, hogy szerinte az orbáni modell egész Európában terjed.
Ezt is ajánljuk a témában
A bukott demokrata kormányzat egykori nagykövete szerint stratégiai hiba volt ellene kampányt folytatni.
Nyitóképünk: Az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének Facebook-oldala